مفاهیم پایه
 

استارت‌آپ:

استارت آپ را به فارسی به شرکت نوپا یا کسب و کارهای نوپا ترجمه کرده‌اند. در تعریفی استارتاپ را می­توان سازمانی که در جستجوی یک مدل کسب و کار که قابل تکرار و مقیاس پذیر باشد تعریف نمود. در تعریف دیگری استارت آپ یک نهاد انسانی دانسته شده است که برای ارائه یک محصول یا خدمت جدید در شرایطی که ابهام بالایی وجود دارد به وجود آمده است. باید توجه نمود که استارتاپ؛

1.                    یک رویداد و همایش کارآفرینی نیست.

2.                    یک وب سایت یا یک اپ موبایل، لزوما یک استارتاپ نیست.

3.                    استارتاپ یک شرکت کوچک که در حال درآمدزایی و رشد است، نیست.

دراین گزارش استارتاپ به مجموعه‌ای گفته‌ می‌شود که با تعداد اندکی پرسنل، گردش مالی محدود سالانه، و سابقه‌ای حداکثر سه یا پنج سال به صورت رسمی یا غیررسمی فعالیت می‌کند. استارتاپ­ها به منظور پاسخ به یک مشکل و مبتنی بر یک ایده نوآورانه هستند. استارتاپ­ها می­توانند پس از دوره‌ی نوپایی، تبدیل به یک شرکت می‌شود.

 

زیست ـ بوم

زیست بوم کارآفرینی، به مجموعه افراد، سازمان ها، روش‌ها، قوانین، رویدادها و ... در یک محدوده جغرافیایی گفته می ‌شود که بر فعالیت های کارآفرینی (و نه اشتغال زایی) در آن منطقه، اثر می‌گذارد. هر نهادی که به‌طور بالفعل و یا بالقوه مشوق و حامی کارآفرینی است ذینفع زیست بوم کارآفرینی به‌حساب می‌آید. مانند: ارگان‌های دولتی، دانشگاه‌ها، بانک‌ها، کارآفرینان، مراکز رشد، مراکز شتاب‌دهی، رهبران اجتماعی، نمایندگان نیروی کار و غیره. به عبارتی زیست بوم کارآفرینی به عناصر-افراد، سازمان ها یا موسسات- خارج از فرد کارآفرین اشاره دارد که محرک یا مانع تصمیم فرد برای کارآفرین شدن یا احتمال موفقیت او در صورت راه اندازی کسب و کار کارآفرینانه است. زیست بوم کارآفرینی محیطی را ایجاد می کند که تلاشهای کارآفرینانه را تشویق کند.

 

مرکز نوآوری

مرکزی است متشکل از یک یا چند تیم نوآور که با همکاری مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های متقاضی محصولات جدید در یک حوزه تخصصی در چارچوب برنامه‌ای بلندمدت با هم همکاری می‌کنند. در مراکز نوآوری، هسته‌های پژوهشی در زمینه‌های مختلف به مطالعه طرح‌های مختلف می‌پردازند و بحث تجاری‌سازی را با یک شریک یا همکار صنعتی یا دولتی انجام می‌دهند. البته این مراکز از پژوهشگرانی که ایده‌های مناسب دارند هم دعوت به همکاری می‌کنند. نکته ای دیگر که بایستی به آن توجه کرد این است که شتاب‌دهنده‌ها می‌توانند انتفاعی یا غیرانتفاعی باشند ولی مراکز نوآوری عموماً وابسته به دولت‌ها هستند.

 

مرکز رشد

مراکز رشد یا انکوباتورها در زمره زیر ساخت های فنی قرار می‌گیرند و نهادها یا چارچوب هایی هستند که برای پرورش یا ایجاد کسب و کارهای کوچک(دارای ایده های قابل تجاری شدن مبتنی بر علم و فناوری) تأسیس می‌شوند. مرکز رشد، فضای اداری و آزمایشگاهی همراه با خدمات حمایتی مختلف با حداقل هزینه را برای شرکت های نو پا فراهم می‌کند و همچنین شبکه‌سازی و برخی خدمات جانبی را برای آنها تأمین می‌نماید. در واقع مراکز رشد سازمان هایی تحت مدیریت متخصصین حرفه ای می باشند که ارائه کننده فضا، خدمات حمایتی و نظارتی برای شرکت های کار آفرین با اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن  هستند تا در مدت چند سال بتوانند برای حضور مستقل در زمینه فناوری، آمادگی لازم را کسب کنند.

  

مرکزشتابدهی

مرکز شتابدهی یا شتابدهنده‌ها، ساختارهایی حمایت‌محور هستند که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از شکل‌گیری استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا (استارتاپ) پشتیبانی می‌کنند. آنها مجموعه­ هایی چابک و متمرکز هستند که در کنار تأمین مالی اولیه در ازای دریافت درصدی از سهام (معمولاً 8 تا 20%) به مدتی در حدود شش ماه، برای سازمان­ های نوپا، فضای کار، برنامه عملیاتی، آموزش ­های مرتبط، و جلسات ارائه به سرمایه­ گذاران را مهیا می کنند.

 

 

سرمایه گذار فرشته خو

اشخاصی هستند که با ورود خود به یک استارتاپ، به غیر از امید، تجربه، شبکه افراد و سرمایه می آورند. تفاوت آن ها با سرمایه گذاران معمولی در ریسک پذیری بالا، نوع مشارکت آن ها و میزان زمانی است که بروی استارتاپ می گذارند.

 

سرمایه گذار خطر پذیر

افراد و شرکتهایی که منابع مالی و خدمات مدیریتی را در اختیار شرکت های در حال رشد قرار می دهد. استارتاپ ها نیز از این امکانات به منظور توسعه محصول، جذب مشتری و افزایش نفوذ بازار استفاده می کنند. شرکت سرمایه گذار را VC فیرمVC Firm و به سرمایه ای که به شرکت در حال رشد داده می شود سرمایه کارآفرینانه (خطرپذیر) گفته می شود.

 

رویداد استارتاپ ویکند

استارتاپ ویکند رویدادی است 3 روزه که در آن استارتاپی‌ها ایده های خود را مطرح می کنند، گروه تشکیل می دهند و یک نمونه کوچک از ایده‌شان را اجرایی می کنند.

تاریخ به روز رسانی:
1398/02/25
تعداد بازدید:
233
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal